• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Świąteczna paczka dla przyjaciół

6 stycznia 2020

Nowy rok zaczyna się pracowicie. W Polsce już po świętach, natomiast na Ukrainie wigilia świąt Narodzenia Pańskiego przypada dzisiaj. To idealny moment, by spotkać się z przyjaciółmi z Kostiuchnówki, Prilesnej, Maniewicz, Kowla, Równego, Zdołbunowa i Kostropola.

Matecznik na zimowych leżach

24 stycznia 2020

W czasie drugiego tygodnia ferii zimowych harcerze I Środowiskowego Szczepu Harcerskiego MATECZNIK im. Józefa A. Grzesiaka "Czarnego" w Piotrkowie Trybunalskim spędzili swoje zimowisko w Kostiuchnówce.

#OgieńNiepodległości

10 listopada 2019
 
Po raz XIX harcerki i harcerze z Hufca ZHP Zgierz oraz Harcerskiego Hufca Wołyń (Harcerstwo Polskie na Ukrainie) na cmentarzu legionowym w Kostiuchnówce rozpalili Ogień Niepodległości, aby zawieźć go na centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Polskim harcerzom towarzyszyli harcerze z Wołynia, którzy zawieźli ogień do środowisk polonijnych na Wołyniu i Rówieńszczyźnie. Płomień pobierany jest z grobów polskich legionistów w Polskim Lasku, którzy polegli w latach 1915-1916 w walkach z rosyjskim zaborcą o niepodległość ojczyzny. W tym roku uroczystości pobrania Ognia Niepodległości w Polskim Lasku zgromadziły dziesiątki uczestników. 

Bilans prac na cmentarzach legionowych w 2019 roku

25 sierpnia 2019
 
W sierpniu co roku następuje kulminacja prac na miejscach pamięci narodowej wokół Kostiuchnówki. Oprócz harcerzy zarówno z Polski, jak i hufca Wołyń w akcję zaangażowało się wielu wolontariuszy i zaprzyjaźnionych środowisk, szkoły partnerskie, organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje publiczne. Poniżej przedstawiamy rezultaty tegorocznej akcji.
 

W poszukiwaniu zapomnianych miejsc

24 sierpnia 2019

Cel wydawał się prosty: odnaleźć, dotrzec i uporządkować polskie cmentarze i kwatery w kilku miejscach wokół Buczacza. Rzeczywistość przyniosla jednak wiele niespodzianek.

O obrońcach naszych polskich granic

18 sierpnia 2019

Dwudziesta pierwsza edycja harcerskiej służby pamięci na Wschodzie miała wyjątkowy charakter. Kostiuchnówkę odwiedził Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz troje senatorów RP Grażyna Sztark, Andrzej Pająk i Ryszard Bonisławski. Delegacji towarzyszył Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur.