• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność
Drukuj

Dzień niepodległości z ogniem

11 listopada 2017

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy w wielu miejscach i na różne sposoby. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć Ognia Niepodległości, który przebył trasę ponad 500 kilometrów z cmentarza wojennego w Kostiuchnówce na Wołyniu. 

Drukuj

Nowa droga

21 grudnia 2017

Z tego świątecznego prezentu ucieszą się setki osób. Kilka dni temu rozstrzgnięty został konkurs w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014-2020. Jednym z jego zwycięzców okazał się projekt przygotowany przez rejonową administrację państwową w Maniewiczach wspólnie z gminą Bielany. Dzięki niemu przeprowadzony zostanie kapitalny remont drogi łączącej Kostiuchnówkę z trasą M-07, czyli popularną betonką. Inwestycję sfinansuje w 90 proc. Unia Europejska.

Drukuj

„Idźcie swoją drogą, miłując tylko Polskę, służąc tylko Polsce"

11 listopada 2017

Specjalne słowa do harcerzy, w szczególności druhen i druhów Chorągwi Łódzkiej ZHP, Centrum Dialogu Kostiuchnówka, Hufca Zgierz i Sztafety Rowerowej z Ogniem Niepodległości skierował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, patron honorowy tegorocznej harcerskiej służby na Wołyniu:

Drukuj

Ego te absolvo

25 listopada 2017

130 lat temu, 23 listopada 1887 r., w Odrzykoniu urodził się ksiądz Józef Panaś - kapelan II Brygady Legionów Polskich, superior polowy Legionów Polskich. Jest on głównym bohaterem spektaklu pt. Ego te absolvo w wykonaniu Huberta Kołacza, który wystawiony został w ramach realizacji programu Niepodległa. 

Drukuj

Młodzież świętuje Niepodległą

10 listopada 2017

Przedstawienie teatralne dla uczniów i rodziców o intrygującym tytule "Młodzi. Gniewni. Oddani", konkursy, koncerty, happening, nietypowe ognisko to oferta, którą dla siebie nawzajem, ale i dla rodziców, sąsiadów i gości przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr w Łodzi w ramach akcji Sztafeta Niepodległości. Wszystko z okazji święta narodowego i rozpoczynających się obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Drukuj

Rowerem do niepodległości

 
10 listopada 2017
 
W tym roku Sztafeta Rowerowa Ogień Niepodległości odbywała się od 3 do 11 listopada. Organizatorem tego niecodziennego rajdu był Hufiec ZHP Zgierz. Harcerki i harcerze wieźli pobrany z grobów legionistów J. Piłsudskiego w Polskim Lasku w Kostiuchnówce na Ukrainie Ogień Niepodległości. Trasa tegorocznej sztafety przebiegała przez następujące miejscowości: Łuck, Zosin, Horodło (gm. Hrubieszów), Gorzków, Lublin, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Warszawę i na koniec Zgierz.