• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

O obrońcach naszych polskich granic

18 sierpnia 2019

Dwudziesta pierwsza edycja harcerskiej służby pamięci na Wschodzie miała wyjątkowy charakter. Kostiuchnówkę odwiedził Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz troje senatorów RP Grażyna Sztark, Andrzej Pająk i Ryszard Bonisławski. Delegacji towarzyszył Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur.

Zgierscy harcerze zadomowili się w Polskim Lasku


30 lipca 2019
 
Dwa tygodnie na obozie harcerskim w Polskim Lasku to były naprawdę piękne dwa tygodnie. Znaleźliśmy się w miejscu, w którym dokładnie 21 lat temu między innymi dzięki działaniom zgierskich harcerzy rozpoczęła się harcerska służba na grobach polskich legionistów.
 

Zuchy w Akademii Pana Kleksa

 

25 lipca 2019

1 Zdołbunowska Gromada Zuchowa „Leśni przyjaciele” w tym roku trafiła do Akademii Pana Kleksa. Zuchy brały udział w lekcjach pana Kleksa i odbywały wędrówki śladami bohaterów wielu bajek. Wykonując wiele pożytecznych rzeczy, można było zdobyć różne sprawności: Pan Kleks, Piotruś Pan, Krasnoludek, Bajarz/bajarka, Przyjaciel ptaków.

Sierpniowe obchody

25 sierpnia 2018

Wzruszające i podniosłe, ale również radosne i optymistyczne nastroje towarzyszyły uczestnikom uroczystości w Kostiuchnówce. Polski cmentarz wojenny w Polskim Lasku jest tradycyjnym już miejscem obchodów świętowania rocznic i wydarzeń dla Polaków na Wołyniu. Tym razem odbywały się one przede wszystkim z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale współgrały z nimi jeszcze dwa wydarzenia: Rok Harcerstwa ogłoszony przez Senat RP oraz jubileusz dwudziestolecia harcerskiej służby pamięci na Wschodzie. Współorganizatorem obchodów był Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur.

Dookoła świata

14 lipca 2018

Od dawna mówimy, że świat kręci się wokół Kostiuchnówki. Teraz udowodniły to zuchy, które przyjechały do nas na kolonie i założyły Akademię Małych Podróżników. Dzieci już pierwszego dnia ruszyły w drogę. Nie tylko przemierzyły drogę z południa Polski na północ, ale też postanowiły podbić kosmos. Pomagali im w tym Mikołaj Kopernik, Zawisza Czarny i Józef Piłsudski.

W swoim kraju

7 lipca 2018

W swoim kraju - pod takim hasłem odbył się tegoroczny obóz harcerskiego hufca Wołyń. W tym roku z okazji 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę u niektórych harcerzy, harcerek, instruktorów i instruktorek pojawiła się na rękawie sprawność "100 po 100".