• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Młodzież świętuje Niepodległą

10 listopada 2017

Przedstawienie teatralne dla uczniów i rodziców o intrygującym tytule "Młodzi. Gniewni. Oddani", konkursy, koncerty, happening, nietypowe ognisko to oferta, którą dla siebie nawzajem, ale i dla rodziców, sąsiadów i gości przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr w Łodzi w ramach akcji Sztafeta Niepodległości. Wszystko z okazji święta narodowego i rozpoczynających się obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Przedstawienie teatralne dla uczniów i rodziców w Szkole Podstawowej nr 36 w Łodzi pt. "Młodzi. Gniewni. Oddani" zaprezentowane zostało dwukrotnie: 8 i 10 listopada. W swoim założeniu spektakl pokazać miał inne spojrzenie na Polskę -  oczami uczniów klas siódmych blisko 100 lat od odzyskania niepodległości. Przedstawienie przygotowali od początku do końca nastolatkowie. Wystąpili w nim wszyscy uczniowie, a publicznością byli pozostali uczniowie szkoły, rodzice i zaproszeni goście. W blasku świec wzruszeni rodzice, nauczyciele, dziadkowie i przyjaciele mogli podziwiać układ taneczny symbolizujący drogę Polski do wolności, wysłuchać utworów poetyckich autorstwa samych uczniów oraz piosenki, będącej swoistym manifestem współczesnego patrioty. Scenografię stanowiły czarno-białe rysunki - autoportrety uczniów. 

10 listopada odbył się natomiast happening niepodległości. Młodzież miała do wykonania różne zadania. Klasy czwarte przygotowywały plakaty pt. "Kiedy myślę Polska, to najważniejsze...", klasy piąte miały za zadanie wykonać jak największą liczbę kotylionów, natomiast klasy szóste wykonywały jak największą liczbę gołębi z papieru, posługując się sztuką origami. Klasy siódme zajmowały się natomiast budowaniem pomnika wolności. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali krzyżówki i grali w bingo patriotyczne. W międzyczasie każda z klas była zapraszana do Kina ILUZJON na obejrzenie krótkiego filmu o Kostiuchnówce, gościem kominka był harcmistrz Jarosław Górecki, który opowiedział o działalności harcerskiej na Ukrainie. Ostatnim punktem projektu było wypuszczenie przez dzieci 123 balonów biało – czerwonych symbolizujących oczekiwanie na odzyskanie niepodległości.

 

                

                

                

                

                

* * *
 
 
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”