• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Otworzyliśmy salę tradycji

30.08.2013 r.

Dobiegł już końca kolejny obóz w Kostiuchnówce, a na koncie CDK z przyjemnością możemy odnotować nowe osiągnięcia. Jednym z nich jest aranżacja pokoju znajdującego się na najwyższym piętrze w budynku Centrum. Niewielkie pomieszczenie nazwane 'salą tradycji' jest miejscem, z którego możemy dowiedzieć się jeszcze więcej o historii Kostiuchnówki i o działalności harcerzy na terenie Wołynia. 

W naszej sali znajdują się eksponaty sprzed prawie stu lat, znalezione m.in. na Reducie Piłsudskiego, Polskim Lasku czy wokół Słupów Pamięci, w czasie zwykłych prac obozowych. Duża część z nich zachowała się w świetnym stanie. Nasi goście mogą podziwiać, np. broń, menażki, guziki, klamry od pasków, lornetkę, łuski, manierki, fragmenty drutów kolczastych i wiele, wiele innych.

Najcenniejszym znaleziskiem spoczywającym w naszej sali jest nieśmiertelnik, który przetrwał w ziemi próbę czasu, umożliwiając odczytanie danych z karteczki, która znajduje się wewnątrz. Można z niej odczytać imię i nazwisko żołnierza, do którego nieśmiertelnik należał, datę urodzenia oraz jednostkę, w której służył. Zwiedzający mogą także strzelić z broni, usiąść w siodle, dotknąć szrapneli i odłamków przeżywając w ten sposób pełniej swoją przygodę z historią Legionów Polskich.

Dodatkową ozdobą pokoju są proporce podarowane przez szczep „Matecznik” po zakończeniu ich obozu w Kostiuchnówce, natomiast ściany sali zdobią fotografie harcerzy pracujących przy mogiłach legionowych oraz plansze, które obrazują nasze osiągnięcia i plany na przyszłość.

Sala tradycji powstała dzięki współpracy Centrum Dialogu Kostiuchnówka, Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Wszystkich gości Centrum Dialogu Kostiuchnówka serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej sali tradycji!

         

        

        

Martyna Jóźwik