• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Życie obozowe

04.09.2013 r.

Już od pierwszych dni obozu nie sposób było się nudzić. W programie obozu jak zwykle znalazły się ogniska, zwiady i gry terenowe, nie zabrakło jednak pewnych nowości.

Na tegorocznym obozie po raz pierwszy nasi harcerze mieli okazję zdobywać cztery sprawności obozowe przygotowane przez phm. Pawła Bezaka oraz trzy sprawności przygotowane przez środowiska harcerskie z Piotrkowa Trybunalskiego.  Choć każdy z uczestników obozu mógł otworzyć próbę na sprawności, jednak nie wszyscy podjęli się tego wyzwania.

Kolejnym wyzwaniem, z którym zmierzyli się nasi niestrudzeni harcerze było uczestnictwo w II Memoriale im. Tadeusza Wyrwy Furgalskiego. Memoriał jest biegiem przełajowym na trasie Polski Lasek - Polska Góra.

Dzięki uprzejmości naszych ukraińskich przyjaciół podczas obozu mieliśmy też okazję nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku ukraińskim, zaś Witalij Moroz dając koncert na tradycyjnym ukraińskim instrumencie - bandurze, pokazał nam kolejny fragment kultury swojego kraju.

Przeprowadzone zostały również dwie gry terenowe, pierwsza nawiązująca do symboliki wędrowniczej watry i trzech sił: siły ciała, ducha i rozumu, druga zgodnie z naszym zwyczajem była grą fabularną osadzoną w czasie I wojny światowej. 

Wieczorami po trudach minionego dnia zasiadaliśmy przy watrze obozowej, gdzie przy dźwiękach gitary słuchaliśmy między innymi gawęd o dh. Wacku Lipińskim, o dh. Arturze Miatkowskim oraz o historii Wołynia. Nie zabrakło również tak charakterystycznego dla obozów w Kostiuchnówce śpiewogrania.

Jak co roku powróciliśmy bogatsi o wspaniałe wspomnienia.

         

        

        

        

        

        

        

        

Joanna Walczewska