• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Hufiec Brzeziny w Kostiuchnówce

30.08.2013 r.

Już 29 czerwca, dzień po zakończeniu roku szkolnego, grupa harcerzy z Brzezin wyjechała na obóz surwiwalowy, organizowany przez Komendę Hufca Brzeziny. W programie były zajęcia z zakresu sztuki przetrwania, technik linowych, pierwszej pomocy, łucznictwa oraz ASG. 

Tegoroczną nowością w programie była strzelnica dynamiczna, czyli zajęcia polegające na przebyciu w jak najkrótszym czasie specjalnie przygotowanego toru przeszkód, oddając przy tym jak najcelniejsze strzały z replik broni, strzelających plastikowymi kulkami. Nie zabrakło również zwiadów i gier terenowych, podczas których poza klasycznymi metodami nawigacyjnymi, uczestnicy obozu posługiwali się nawigacją satelitarną GPS oraz nawiązywali łączność radiową. Wszelkie poznane podczas dwutygodniowego obozu umiejętności, harcerze mogli sprawdzić podczas nocowania w terenie we własnoręcznie wybudowanych szałasach.

Poza typowymi zajęciami programowymi, brzezińska młodzież odnowiła cmentarz legionowy w Wołczecku. Nie zabrakło też wspólnych ognisk ze skautkami z ukraińskiej organizacji Płast oraz meczów piłkarskich z miejscową młodzieżą. Pod koniec obozu, harcerze zwiedzili Łuck – stolicę obwodu wołyńskiego oraz Lwów ze znanym wszystkim Cmentarzem Orląt. Harcerze zmęczeni, lecz zadowoleni wrócili do Brzezin 13 lipca.

Obóz zorganizowany został dzięki wsparciu Urzędu Miasta Brzeziny w ramach realizacji zadania „Ahoj, przygodo!”.

         

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

Grzegorz Kędzia