• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Obóz Kostiuchnówka 2015

05.06.2015 r.

sobotę 1 sierpnia 2015 roku rozpocznie się XVII edycja Harcerskiej Służby na Wołyniu na obozie w Kostiuchnówce pod patronatem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Wojewody Łódzkiego, Kuratora Oświaty oraz polskiego Konsula w Kowlu. Młodzież polska i ukraińska wspólnymi siłami będzie restaurować polskie cmentarze legionowe i każdego dnia nadawać treść idei tradycji i niepodległości.

Dla kogo jest obóz?

Obóz w Kostiuchnówce jest doskonałą propozycją dla harcerzy oraz członków organizacji młodzieżowych z Polski i Ukrainy. W czasie kilkunastu edycji do obozów harcerskich w Kostiuchnówce dołączali Strzelcy, Ochotnicze Hufce Pracy, a także ukraińscy skauci z organizacji Piast i młodzież z Młodej Proswity. Udział w obozach brali także uczniowie ze szkół w regionie oraz młodzież polonijna.
To dzięki obozom na Ukrainie niejedna osoba odnalazła swoją drogę do Harcerstrwa...

Co będziemy robić na obozie?

Naszą misją jest renowacja i odbudowa cmentarzy legionowych oraz miejsc pamięci na Wołyniu. Służba ta łączy w sobie naukę wielu praktycznych umiejętności, a także jest źródłem niezwykłej satysfakcji i odkrywaniem pięknej, polskiej historii.
Trzy tygodnie obozu to również zajęcia harcerskie, piesze i rowerowe wędrówki oraz wycieczki do Kowla, Łucka i Lwowa. Każdy obóz ma swój unikalny program.

Na przestrzeni lat obozy zmieniały swój kształt między innymi dzięki stale ulepszanemu zapleczu, które posiadamy na Ukrainie. W tym roku zaplecze stanowić będzie Centrum Dialogu Polsko-Ukraińskiego w Kostiuchnówce, które należy do Chorągwi Łódzkiej ZHP. Obóz rozstawimy w Polskim Lasku k. Kostiuchnówki.

Po trudach każdego dnia nadchodzi wieczór, wyjątkowa pora, której nierozłącznie towarzyszą śpiewy, rozmowy i gawędy przy harcerskim ognisku. Nastrój sierpniowych nocy dostarcza wielu chwil, dzięki którym ludzie podejmują decyzje o powrotach w to niezwykłe miejsce.

Gdzie pracujemy?

Część prac wykonujemy w pobliżu obozu, w rejonie, gdzie toczyły się walki w trakcie Bitwy pod Kostiuchnówką. Na Wołyniu jest jednak kilkadziesiąt miejsc, którymi się zajmujemy i do których można dojechać tylko autokarem, furgonetką bądź samochodem terenowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – po prostu pojedź z nami!

Obóz harcerski w Kostiuchnówce na Wołyniu (Ukraina)

1 sierpnia – 23 sierpnia 2015 r.

Harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP wraz z przyjaciółmi z Polski i Ukrainy
remontują cmentarze Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego na Wołyniu.

Jeśli chcesz wziąć udział w tej wyjątkowej przygodzie, zgłoś się już dzisiaj.

Jeśli chcesz jechać kliknij TUTAJ i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Służba – Przygoda – Przyjaźń

Pobierz ulotkę informacyjną.