• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Sierpniowe obchody

25 sierpnia 2018

Wzruszające i podniosłe, ale również radosne i optymistyczne nastroje towarzyszyły uczestnikom uroczystości w Kostiuchnówce. Polski cmentarz wojenny w Polskim Lasku jest tradycyjnym już miejscem obchodów świętowania rocznic i wydarzeń dla Polaków na Wołyniu. Tym razem odbywały się one przede wszystkim z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale współgrały z nimi jeszcze dwa wydarzenia: Rok Harcerstwa ogłoszony przez Senat RP oraz jubileusz dwudziestolecia harcerskiej służby pamięci na Wschodzie. Współorganizatorem obchodów był Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur.

Dookoła świata

14 lipca 2018

Od dawna mówimy, że świat kręci się wokół Kostiuchnówki. Teraz udowodniły to zuchy, które przyjechały do nas na kolonie i założyły Akademię Małych Podróżników. Dzieci już pierwszego dnia ruszyły w drogę. Nie tylko przemierzyły drogę z południa Polski na północ, ale też postanowiły podbić kosmos. Pomagali im w tym Mikołaj Kopernik, Zawisza Czarny i Józef Piłsudski.

W swoim kraju

7 lipca 2018

W swoim kraju - pod takim hasłem odbył się tegoroczny obóz harcerskiego hufca Wołyń. W tym roku z okazji 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę u niektórych harcerzy, harcerek, instruktorów i instruktorek pojawiła się na rękawie sprawność "100 po 100". 

Pamięci por. Jana Hajca

10 czerwca 2018

Zasadzeniem dębu i odsłonięciem pomnika mieszkańcy Książnic i Mielca uczcili pamięć porucznika Jana Hajca - urodzonego właśnie tutaj żołnierza I Brygady Legionów Polskich. U stóp obelisku złożona została urna z ziemią z Pobojowiska Kostiuchnowskiego w Polskim Lasku.

Zlot drużynowych

22 kwietnia 2018

Tegoroczny sezon letni rozpoczynamy zlotem drużynowych. Przyjechali na niego druhowie i druhny z Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Tomaszowa Mazowieckiego, Zgierza, Sieradza, Łodzi i Brzezin, a także Równego i Zdołbunowa. Dołączyli do nich pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dwa dni pobytu na Wołyniu to czas intensywnych zajęć harcerskich pod znakiem przyjaźni, przygody i służby.

Nowa droga

21 grudnia 2017

Z tego świątecznego prezentu ucieszą się setki osób. Kilka dni temu rozstrzgnięty został konkurs w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014-2020. Jednym z jego zwycięzców okazał się projekt przygotowany przez rejonową administrację państwową w Maniewiczach wspólnie z gminą Bielany. Dzięki niemu przeprowadzony zostanie kapitalny remont drogi łączącej Kostiuchnówkę z trasą M-07, czyli popularną betonką. Inwestycję sfinansuje w 90 proc. Unia Europejska.

Dzień niepodległości z ogniem

11 listopada 2017

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy w wielu miejscach i na różne sposoby. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć Ognia Niepodległości, który przebył trasę ponad 500 kilometrów z cmentarza wojennego w Kostiuchnówce na Wołyniu. 

Młodzi wolontariusze

30 czerwca 2018

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? To były niecodzienne dwa tygodnie. Najpierw młodzież z czterech szkół rejonu maniewickiego przyjechała do Łodzi, aby wspólnie ze swoimi rówieśnikami poznawać Polskę i jej kulturę. Następnie wszyscy razem udali się do Kostiuchnówki, aby nie tylko poznać efekty wspólnych działań organizacji pozarządowych, ale również je współtworzyć.

Ego te absolvo

25 listopada 2017

130 lat temu, 23 listopada 1887 r., w Odrzykoniu urodził się ksiądz Józef Panaś - kapelan II Brygady Legionów Polskich, superior polowy Legionów Polskich. Jest on głównym bohaterem spektaklu pt. Ego te absolvo w wykonaniu Huberta Kołacza, który wystawiony został w ramach realizacji programu Niepodległa. 

„Idźcie swoją drogą, miłując tylko Polskę, służąc tylko Polsce"

11 listopada 2017

Specjalne słowa do harcerzy, w szczególności druhen i druhów Chorągwi Łódzkiej ZHP, Centrum Dialogu Kostiuchnówka, Hufca Zgierz i Sztafety Rowerowej z Ogniem Niepodległości skierował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, patron honorowy tegorocznej harcerskiej służby na Wołyniu: