• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Zgierscy harcerze zadomowili się w Polskim Lasku


30 lipca 2019
 
Dwa tygodnie na obozie harcerskim w Polskim Lasku to były naprawdę piękne dwa tygodnie. Znaleźliśmy się w miejscu, w którym dokładnie 21 lat temu między innymi dzięki działaniom zgierskich harcerzy rozpoczęła się harcerska służba na grobach polskich legionistów.
 
 
Przyjechaliśmy do Kostiuchnówki trzema zgierskimi drużynami starszoharcerskimi, aby zaczerpnąć trochę wiedzy, ale żeby też zobaczyć na własne oczy miejsca, o których na szkolnych lekcjach się nie mówi. To było naprawdę niesamowite uczucie wejść na Polska Górę, spać w Polskim Lasku, chodzić po szlakach, którymi poruszali się niegdyś legioniści. Zapewne duchem byli również z nami. 
 
Dzięki izbie pamięci, która znajduje się w Centrum Dialogu Kostiuchnówka, mogliśmy oglądać znaleziska z czasów I wojny światowej i Legionów Polskich, jakie zachowały się i zostały znalezione w lesie lub mogiłach. 
 
Podczas pełnienia służby, pracując na grobach, wiele razy poruszaliśmy temat tego, gdzie jesteśmy i dlaczego pełnimy służbę akurat w tym miejscu i dlaczego pamięć o naszej historii jest ważna. W wypowiedziach harcerzy było dużo podziwu, wdzięczności i szacunku w dla legionistów. To bardzo budujące, kiedy słyszy się tak mądre słowa młodzieży w wieku 13-16 lat. Świadczy to o wychowaniu i prawdziwej harcerskiej postawie.
 
Spędziliśmy nasz obóz w gronie wspaniałych ludzi. Bardzo ucieszyliśmy się, kiedy dostaliśmy zaproszenie do Kostiuchnówki na zbliżające się obchody, które będą miały miejsce w dniach 15-18 sierpnia. Cieszymy się, że będziemy mogli wrócić w to miejsce, za którym już zatęskniliśmy.
 
17 Zgierska Obronna Drużyna Harcerska „Sokoły”
19 Zgierska Turystyczna Drużyna Harcerzy Starszych „Podaj Dalej”
43 Zgierska Drużyna Harcerzy Starszych „Parasol”