• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność
Drukuj

Dzień niepodległości z ogniem

11 listopada 2017

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy w wielu miejscach i na różne sposoby. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć Ognia Niepodległości, który przebył trasę ponad 500 kilometrów z cmentarza wojennego w Kostiuchnówce na Wołyniu. 

Drukuj

Nowa droga

21 grudnia 2017

Z tego świątecznego prezentu ucieszą się setki osób. Kilka dni temu rozstrzgnięty został konkurs w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014-2020. Jednym z jego zwycięzców okazał się projekt przygotowany przez rejonową administrację państwową w Maniewiczach wspólnie z gminą Bielany. Dzięki niemu przeprowadzony zostanie kapitalny remont drogi łączącej Kostiuchnówkę z trasą M-07, czyli popularną betonką. Inwestycję sfinansuje w 90 proc. Unia Europejska.

Drukuj

„Idźcie swoją drogą, miłując tylko Polskę, służąc tylko Polsce"

11 listopada 2017

Specjalne słowa do harcerzy, w szczególności druhen i druhów Chorągwi Łódzkiej ZHP, Centrum Dialogu Kostiuchnówka, Hufca Zgierz i Sztafety Rowerowej z Ogniem Niepodległości skierował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, patron honorowy tegorocznej harcerskiej służby na Wołyniu:

Drukuj

Ego te absolvo

25 listopada 2017

130 lat temu, 23 listopada 1887 r., w Odrzykoniu urodził się ksiądz Józef Panaś - kapelan II Brygady Legionów Polskich, superior polowy Legionów Polskich. Jest on głównym bohaterem spektaklu pt. Ego te absolvo w wykonaniu Huberta Kołacza, który wystawiony został w ramach realizacji programu Niepodległa. 

Drukuj

Młodzież świętuje Niepodległą

10 listopada 2017

Przedstawienie teatralne dla uczniów i rodziców o intrygującym tytule "Młodzi. Gniewni. Oddani", konkursy, koncerty, happening, nietypowe ognisko to oferta, którą dla siebie nawzajem, ale i dla rodziców, sąsiadów i gości przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr w Łodzi w ramach akcji Sztafeta Niepodległości. Wszystko z okazji święta narodowego i rozpoczynających się obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Drukuj

Rowerem do niepodległości

 
10 listopada 2017
 
W tym roku Sztafeta Rowerowa Ogień Niepodległości odbywała się od 3 do 11 listopada. Organizatorem tego niecodziennego rajdu był Hufiec ZHP Zgierz. Harcerki i harcerze wieźli pobrany z grobów legionistów J. Piłsudskiego w Polskim Lasku w Kostiuchnówce na Ukrainie Ogień Niepodległości. Trasa tegorocznej sztafety przebiegała przez następujące miejscowości: Łuck, Zosin, Horodło (gm. Hrubieszów), Gorzków, Lublin, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Warszawę i na koniec Zgierz.
Drukuj

Tworzymy Niepodległą

9 listopada 2017

Miło nam zakomunikować, że organizowane przez nas listopadowe wydarzenia objęte zostały programem Niepodległa. Celem tego rządowego przedsięwzięcia jest wspieranie wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zwłaszcza tych, które włączają jak najszersze grono Polaków i wykorzystują różnorodne formy współpracy i zaangażowania młodych ludzi. Wśród przedsięwzięć, które znalazły uznanie organizatorów programu znalazły się Sztafeta Rowerowa z Ogniem Niepodległości, spektakle, koncerty i wystawy.

Drukuj

Sztafeta ruszyła

4 listopada 2017
 
Po raz 17 w historii z Polskiego Lasku w Kostiuchnówce ruszyła sztafeta rowerowa z Ogniem Niepodległości. Płomień pobierany jest z grobów polskich legionistów, który polegli w latach 1915-1916 w walkach z rosyjskim zaborcą o wyśnioną niepodległość ojczyzny. Potem jedzie do Polski na patriotyczne uroczystości do wielu miast. Jak co roku, uroczystość zgromadziła dziesiątki uczestników, dla których pierwsze listopadowe dni są preludium do obchodów Święta Niepodległości. W tym roku jest to również początek roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 
 
Drukuj

Bilans prac 2017 roku

27 sierpnia 2017
 
Jak zwykle w sierpniu każdego roku następuje kulminacja prac na miejscach pamięci narodowej będących od blisko 20 lat pod opieką. Oprócz harcerzy zarówno z Polski, jak i hufca Wołyń w akcję zaangażowało się wielu wolontariuszy i zaprzyjaźnionych środowisk, szkoły partnerskie, organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje publiczne. Poniżej przedstawiamy rezultaty tegorocznej akcji.