• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Sierpniowe obchody

25 sierpnia 2018

Wzruszające i podniosłe, ale również radosne i optymistyczne nastroje towarzyszyły uczestnikom uroczystości w Kostiuchnówce. Polski cmentarz wojenny w Polskim Lasku jest tradycyjnym już miejscem obchodów świętowania rocznic i wydarzeń dla Polaków na Wołyniu. Tym razem odbywały się one przede wszystkim z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale współgrały z nimi jeszcze dwa wydarzenia: Rok Harcerstwa ogłoszony przez Senat RP oraz jubileusz dwudziestolecia harcerskiej służby pamięci na Wschodzie. Współorganizatorem obchodów był Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur.
 
Uroczystość rozpoczął harcerski apel, na który stawiły się ramię w ramię reprezentacje ZHP Centrum Dialogu Kostiuchnówka (które od lat zajmuje się opieką nad legionowymi miejscami pamięci na Wschodzie), obozu Szczepu Matecznik im. J. Grzesiaka Czarnego z hufca ZHP Piotrków Tryb. (który już po raz drugi uczestniczył w akcji odnawiania polskich nekropolii wojennych) i Harcerskiego Hufca Wołyń (na co dzień obecnego na Wołyniu i Rówieńszczyźnie). Gotowość do uroczystości komendant hm. Jarosław Górecki zameldował komendantce Chorągwi Łódzkiej ZHP hm. Natalii Patorskiej-Grzelewskiej.
 
Licznie stawiły się delegacje stowarzyszeń Polaków z Łucka, Kowla, Równego, Maniewicz, Zdołbunowa i Tarnopola. Obok nich środowiska patriotyczne z Łodzi, Lublina, Hrubieszowa, Chełma, Mielca. Wśród zaproszonych gości można było odnaleźć dyrektora łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. Dariusza Roguta, przedstawicieli Wojska Polskiego, Straży Granicznej, policji, straży pożarnej, leśników, dyrektorów szkół polskich i ukraińskich, a także rodziny legionistów. Byli samorządowcy na co dzień współpracujący z partnerami ukraińskimi: z samorządu województwa łódzkiego, z Łodzi, Zgierza i powiatu zgierskiego, gminy Rozprza, gminy Bielany. 
 
Mszę św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy Legionów Polskich odprawił ks. Andrzej Kwiczala, proboszcz parafii pw. Ducha Św. w Maniewiczach.
 
Okolicznościowe listy do uczestników i organizatorów obchodów skierowali senator RP Grażyna Anna Sztark z Komisji do Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
 
Wzruszającym momentem było wręczenie harcerskich odznak Za Wierną Służbę i odznak Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także okolicznościowych podziękowań dla osób, które od lat wspierają dzieło renowacji polskich cmentarzy wojennych na Wschodzie, prowadzą współpracę z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i angażują się w pielęgnowanie polskiego dziedzictwa kulturowego.
Odznakę za Wierną Służbę odebrali:
- hm Tomasz Cieplucha (Szczep Matecznik, Hufiec Piotrków Tryb.)
- pwd. Łukasz Oleski (ZHP CDK)
- phm. Aleksander Radica (Hufiec Wołyń)
- dh Gabriel Rapacz (ZHP CDK).
 
 
Po złożeniu kwiatów na mogiłach bohaterów sprzed stu lat obchody przeniosły się do centrum w Kostiuchnówce, gdzie odbył się piknik z okazji 20 lecia harcerskiej służby pamięci. Na przybyłych czekał poczęstunek oraz atrakcje w postaci bogatej w eksponaty Izby Tradycji, możliwości sfotografowania się z legionistami przy ognisku, obejrzenia filmów dokumentalnych i kilku wystaw:
- o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego
- o stuleciu harcerstwa na Wołyniu
- o legionach i cmentarzach legionowych
- o codziennej pracy harcerzy odnawiających groby.
 
Tę część spotkania uświetnił spektakl pt. Ego te absolvo w wykonaniu Huberta Kułacza, na podstawie pamiętników młodego kapelana II Brygady Legionów ks. Józefa Panasia.